8-step ZEISS vision screening free of charge
Nowadays, a vision screening is no longer a matter of standing in front of a board with one eye covered and trying to read the letters or numbers on the board. Digitalisation has been integrated into vision testing since the 1980s, and it has since become a hi-tech experience, with the results of the machine being tuned to your eyes by a specialist. When it comes to a vision screening, make sure you take your time – a thorough vision screening takes about half an hour.
It is advisable not only to have a vision screening when you feel you really need glasses, but also to have your vision checked regularly. For this, we recommend that you see an optometrist, who, in addition to a vision screening, can check for any eye conditions that need medical attention.
We provide vision screening free of charge for:
- Customers with Medicare Health Insurance
- Medicare Health Fund members and their eligible relatives
- For customers without Medicare Health Insurance and/or Medicare Health Fund membership if they order their glasses from us based on the results (otherwise the fee is 12,000 HUF)
8-step professional ZEISS vision screening
Step 1: Creating your own visual profile
The custom visual profiling app is also available via the web and the information saved here is incorporated into the anamnesis at a later stage of the in-store assessment, therefore it does not need to be recreated.
The advantage of the web-based platform is that you can identify any problems or needs related to your vision beforehand.
Step 2: Mapping the eye
During the vision screening process, i.Profiler Plus is used to create a highly detailed eye profile – your unique “eye map”.
Thanks to its ability to measure more than 1,500 points on the eye, i.Profiler Plus also provides data to assess your daytime and nighttime visual performance.
Step 3: Screening the eye
This stage of the process includes a slit-lamp examination to check the front part of the eye, the eyelids and for signs of dry eye. The lens of the eye and the retina are then examined. This is a very important stage, as it allows early detection of cataracts and diabetes. Early detection helps to ensure appropriate treatment and is also preventive.
Step 4: Analysis of visual performance
When assessing your visual performance, the right technology is key. With our expertise and precise measuring tools, we can build up a picture of your visual performance.
Step 5: Frame selection
The frame selection stage is also very important, as it is not just about choosing an accessory that fits you well, but also about ensuring that the frame fits properly, is optically ideal and serves your needs. Your frame choice will be influenced by the shape of your face, the size of the frame you need, as well as the position of your eyes, ears, and nose.
Step 6: Digital centring
Centring is the part of the process where we adjust the lenses to your exact eye shape in the frame you have already selected, to ensure optimal visual performance.
Did you know that a centring error of just 2 mm is enough to reduce the visual performance of your lenses by 40%? This is why accurate centration is so important. In the process, we use a camera-based digital video centring system to optimally align the lens to an accuracy of tenths of a millimetre.
Step 7: Lens selection
We always recommend the lens solution that best suits your visual needs.
Our lenses are made with your vision needs and individual measurement data in mind. Choose your lenses according to the following criteria:
- Lens type
- Lens material
- Surface treatment
- Light, UV protection and glare reduction
Step 8: Receiving the finished glasses
Innovation has become a ZEISS tradition over the past 175 years. All ZEISS lenses are developed and designed in Germany. Throughout the entire manufacturing process, we carry out rigorous checks to ensure that all lenses meet the highest wearer and ZEISS quality standards.
A látásvizsgálat minden esetben egy beszélgetéssel kezdődik, ahol az optometrista felméri a „nézési” szokásainkat, mint pl. mennyi időt töltünk kijelzők előtt, a szabadban vagy könyvolvasással. Ha igazán felkészülten akarunk érkezni az optikába, ezt a lépést már otthon is elvégezhetjük a ZEISS saját vizuális profilom alkalmazásban, melynek eredményét magunkkal tudjuk vinni az optikába. Sőt, előzetesen a látásunkat is ellenőrizhetjük a ZEISS online látásellenőrzésével, így, ha valahol panaszt észleltünk arról egyből tudjuk tájékoztatni optikusunkat. Ezen tesztek elvégzése segíti a szakembert abban, hogy egy előzetes képet kapjon a nézési szokásainkról és irányítottan tudjunk kérdezni a szóbeli egyeztetés során. Emellett fontos, hogy egy ilyen vizsgálatra – amennyiben van rá lehetőségünk – ne fáradt szemekkel érkezzünk, hanem kipihenten.
Ezután a ZEISS i.Profilerplus-szal elkezdődik az objektív látásvizsgálat. Míg a legtöbb optikában egy ún. refraktométer nevű géppel dolgoznak, ami csak a szem centrális területét térképezi fel, ez a gép speciális számítógépes mérőrendszerrel végez objektív elemzést. A készülék hullámfont technológiával működik: fénysugarakat továbbít a szembe, és elemzi, hogyan érkezik vissza a fény onnan. 1500 ponton méri le a szemlencsét és a szaruhártyát, és egy felületi térképet készít 3D-ben. Vagyis képes megmutatni, pontosan hogyan is lát a páciens.
A látásvizsgálatok általában nappali fényviszonyok mellett történnek, amikor a pupillánk viszonylag szűk. Ez a gép tág pupilla mellett is elvégzi az elemzést, így az is kiderül, hogyan lát a páciens szürkületben és éjszaka.
Ezt követi a szubjektív vizsgálat, ami történhet foropterrel és próbakerettel is. A foropternél egy olyan készüléket helyeznek a szemünk elé, melyben beépített lencsék vannak és ezek forognak a gép belsejében, melyeknek a cseréjét egy iPad-ról vezérlik, az optometrista így helyezheti szemünk elé a gépi mérés alapján az általa javasolt dioptriát. A próbakeretes verzióval pedig a legtöbben már találkoztak, ez az, amikor egy nagyon furcsa szemüvegkeretet helyeznek a fejünkre, amiben manuálisan cserélik a különböző dioptriájú lencséket. Eközben a digitális kijelző tartalmát ennek megfelelően változtatja mindkét esetben, itt különböző méretű számokat betűket és formákat mutatnak.
Először azt vizsgálják, hogy távollátók vagyunk-e vagy sem, megnézik a jobb, illetve a bal szem teljesítményét külön-külön, majd egyben is. A két szem együttes vizsgálatakor az is fontos, hogyan dolgozza fel a képet a látórendszer, hogyan dolgozik össze a két szem, és hogyan alakul ki a kép a látórendszerben, majd megpróbáljuk lencsével korrigálni a látottakat.